Trakya Merkezli Yenilikçi Girişimcilik Programı : YENİ İŞİM GİRİŞİM

Trakya Kalkınma Ajansı’nın Yeni Nesil Girişimcilik Programı “Yeni İşim Girişim” çerçevesinde TEB ve Bölge Paydaşları ile işbirliğinde hazırlanan Let’s Up Eğitim Programı 2016 başvuruları başlıyor!

Trakya’nın girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefleyen çalışma Trakya Kalkınma Ajansı liderliğinde Trakya’daki Girişimcilerle buluşmaya hazırlanıyor. Bölgede başarılı rol model girişimciler yetiştirmeyi amaçlayan program sayesinde bölge insanlarının girişimciliği bir kariyer yolu olarak seçmelerinin önünün açılması planlanıyor.

2015 yılında 150 başvuru alan program bu sene 500 başvuru hedefliyor. Türkiye’nin her yerinden başvuru kabul eden programın tek şartı “İşletmenizi TR21 Trakya” bölgesinde kurmanız.

Hangi Başvurular Kabul Edilecek?

İnovasyon odaklı, Ar-Ge tabanlı, dijital, yenilikçi değer üreten iş fikirleri ve start-up’lar kabul edilecek. Başvuruların bireysel ya da ekip adına yapılabileceği programda, ekip olarak yapılan başvurularda sadece 1 kişi eğitimlere katılabilecek ancak mentorlük desteklerinden ekip olarak faydalanabilecek.

Trakya Girişimci Mentor Ağı

Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) Mali ve Mentorluk Desteği ile birlikte Trakya Girişimcilik Ekosisteminin harekete geçmesi sağlanacak.

Program kapsamında başarılı bulunan ve gelecek vadeden yenilikçi projelere TEB tarafından 500.000 TL’ye kadar kredi olanağı sağlanacak. Ayrıca girişimciler TRAKYAKAKA Proje Teklif Çağrıları ile hibelerden faydalanma şansı elde edecek ve girişimcilik programının sağladığı mentorluk desteğinden faydalanabilecek. 
Girişimciler BiGG 1512- Teknogirişim Sermaye Desteği Programı ve KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için hazırlayacakları iş planlarında teknik destek alabilecekler.

“Yeni İşim Girişim Programı Bölgesel Güç Birliğinin Ürünü Olacak”

Trakya Bölgesi’nde girişimciliğin nitelik ve niceliğinin artırılması, girişimciliğin konvansiyonel girişimcilikten inovasyon merkezli girişimciliğe yönlendirilmesi kapsamında TEB ile birlikte geliştirilen program hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Ajansımızın TEB ile birlikte geliştirdiği Yeni İşim Programı kapsamında Bölgemizin girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Program süresince bölgemizde 30’dan fazla eğitim, seminer, konferans ve panel düzenlenecek, kamu-STK-özel Sektör işbirliği ile bölgede inovatif, Ar-Ge, teknolojik, dijital, internet, sosyal ve kurum içi girişimcilik kavramlarının yaygınlaşması ve geliştirilmesi sağlanacak. Oluşturulacak proje pazarlarıyla da girişimcilerin kurum ve kuruluşlara çözüm ortağı olmaları konusunda çalışmalar yapacağız. Paydaşlarımızla ortak hareket ederek hayata geçireceğimiz bu program bölgesel güç birliğinin çok önemli bir ürünü olacak.

Geçtiğimiz yıl başarı ile tamamlanan programda 3 girişimcimiz Kaliforniya, Amerika’da bulunan Silikon Vadisi’ne teknik ziyarette bulundular. Burada çeşitli eğitimler ve ziyaretler gerçekleştiren girişimcilerimizden 1’inin artık Silikon Vadisi’nde ofisi var. Yatırım alan ve yatırım alma konusunda görüşmeleri devam eden girişimcilerimiz var. Girişimcilerimizi program bittikten sonra da yalnız bırakmıyor ve ihtiyaç duydukları teknik desteği sağlıyoruz ”

Bu Projede Kimler Var?

Trakya Kalkınma Ajansı bölgedeki paydaşları olan Ticaret ve Sanayi Odaları, Üniversiteler, Teknoparklarla birlikte bölgede katma değeri yüksek girişimciliğin geliştirilmesi için işbirliği yapıyor.

TR21 Trakya Bölgesinde yer alan tüm Ticaret ve Sanayi Odaları, Üniversiteler ve Teknoparklar ile birlikte gerçekleştirilecek etkinlikler ile girişimcilere yol gösterici eğitim ve seminerler düzenlenerek, iş planlarını ve projelerini oluşturmalarına destek sağlanacak. Programa kabul edilen girişimciler Kuluçka Merkezi’nde hızlandırılmış eğitimler ile iş modellerini hayata geçirmek için konusunda uzman kişilerle çalışma fırsatı yakalayacak.

Son Başvuru Tarihi Ne Zaman:
25.11.2016 tarihine kadar aşağıdaki buton ile başvuru yapabilirsiniz